Najnovšie články

Marketingová stratégia firmy – kľúč k úspechu na trhu
Nová éra elektronickej fakturácie
Podnikateľský účet pre živnostníka?

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Aká je výška minimálnej objednávky v e-shope?

Zdroj: www.freepik.com

Niektoré online obchody na svojich stránkach uvádzajú, že objednať si možno len pri nákupe nad stanovenú minimálnu sumu (napríklad 10 eur). Môže to byť kvôli nákladom spojeným s prevádzkou, zasielaním alebo skladovaním tovaru. Takéto pravidlo môžu mať obchody, ktoré sa zameriavajú skôr na predaj v kamenných prevádzkach, pričom e-shop je len doplnok, nie hlavný predajný kanál. Kedysi takéto opatrenie legislatíva zakazovala, ale ako je to dnes?

Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), v minulosti bolo považované za porušenie zákazu, ak predajca stanovil minimálnu výšku hodnoty objednávky ako podmienku predaja. Táto situácia znamenala, že predajca porušil zákon č. 250/2007 Z. z., ktorý zakazoval odmietnuť predať tovar alebo poskytnúť službu spotrebiteľovi. Tento zákon platil do 30. júna 2024.

V dnešnej dobe je povolené, aby obchodníci stanovili minimálnu hodnotu objednávky, a tým neporušili platné zákony. Toto je možné vďaka princípu zmluvnej voľnosti medzi stranami. „Je však dôležité, aby zákazník bol jasne a zrozumiteľne informovaný o minimálnej objednávkovej hodnote už na začiatku nákupného procesu. Poskytnutie tejto informácie iba vo všeobecných obchodných podmienkach nie je postačujúce. Takisto nestačí, ak je zákazník informovaný až v nákupnom košíku alebo na konci objednávky, čo by mu neumožnilo uskutočniť objednávku pod obchodníkom stanovenou sumou,“ hovorí SOI.

Ak by zákazník nebol vopred jasne a zrozumiteľne informovaný o minimálnej hodnote objednávky, mohlo by to podľa zákona č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa (účinný od 1.7.2024) predstavovať nekalú obchodnú praktiku, konkrétne klamlivé opomenutie. „Zároveň by to mohlo porušovať povinnosť obchodníka podľa zákona č. 108/2024 Z. z., ktorý vyžaduje, aby už na začiatku procesu vytvárania objednávky boli spotrebiteľovi jasne a čitateľne poskytnuté informácie o prípadných obmedzeniach dodávky a platobných metódach,“ vysvetľuje inšpekcia. Za „obmedzenia dodávky“ by sa podľa SOI mohlo považovať aj stanovenie minimálnej alebo maximálnej hodnoty objednávky.

Z toho vyplýva, že ak obchodník stanoví minimálnu sumu za online objednávku, zákon neporušuje. Avšak, musí o tom jasne a viditeľne informovať, napríklad priamo na domovskej stránke e-shopu.

Aj my sme rozšírili podnikateľskú činnosť. Pozri náš nový e-shop www.elm-store.sk so sortimentom zameraným na rodiny s deťmi, hry, hračky, vzdelávací materiál, didaktické pomôcky, sezónne športy a potreby pre šport atď.

Kontakt

info@businessguru.sk